Sizde buraya reklam verebilirsiniz.
iletisim : info@vivadizayn.com

Düğün Yemekleri Nedir?

Düğün Yemekleri Nedir?

Düğün Yemekleri Nedir?

Düğün Yemeklerinin Kısaca Tanımı

Düğün yemekleri nedir? denilince aklımıza ilk olarak evlenecek olan çiftlerin organize ettigi bir etkinlik gibi gelebilir fakat düğün yemekleri sadece evli çiftlerin degil sünnet ettirilen çocuklar adınada bu organizasyonlar yapılmaktadır. Sadece bu sebepler olunca degil isteyen kişiler bir olayı kutlamak istediklerindede bu davetlerden verebilirler.

Düğün Yemeklerinin Listesindeki Çeşitler

Anadolunun bir çok yerinde düğünlerde, davetlerde artık kural gibi gelenekselleşmiş yemek listeleri vardır. Aşçılarda yemekleri bu listelere göre hazırlarlar. Bir örnek verecek olursak Konyada düğün yemekleri listesinde yogurt çorbası, etli pilav, irmik helvası, bamya çorbası, zerde ve davete göre hoşafta bulunur. Bazı yemekler bütçeye göre degişiklik gösterebilmektedir. Mesela Etli pilav yerine bulgur pilavı gibi degişiklikler yapılabiliyor. Temel liste ise Konya gibi çoğu yerde yüzyıllardır değişmeyen bunun gibi listelerden oluşmaktadır. Bu düğün yemekleri, listesi ile birlikte düğün yemeklerinin verildigi yerlerde degişiklik gösterebilir. Konyada Düğün yemeği sokakta ve düğün salonlarında verilirken Konya dışında birçok ilde sadece düğün salonlarında yemek ikramı yapılır.

Düğün Yemeklerinin Sokaklarda Yapılmasının Nedeni

Konyada olan düğün yemekleri genelde sokaklara yerleştirilen masa ve sandalyelerde davetlilere ikram edilir. Davetlilerin yemek yedikten sonraki durakları ise yemek masalarına oldukça yakın yere kurulan çay ocağından çay alıp içmek olacaktır. Şimdi gelelim düğün yemeklerinin sokakta yapılmasının nedenlerine. Tahmin edeceğiniz üzere bir çok nedeni vardır. Bu nedenler kişiye bağlı olarak degişiyor olsa bile herkes için nedenler genelde aynıdır. Peki bu nedenler nelerdir? Bu nedenlerin en önemlilerinden birisi maddi durumdur. Bir diğer önemli sebep ise konya dindar bir şehir ve yardımlaşmayı seven bir halkı oldugundan olacak ki çevrede yemege muhtaç fakir fukara insanlar varsa bu insanların organize edilen düğün yemeğine katılarak karınlarını doyurmaları ve çaylarını içmeleridir.


Yorumlar

Bu yazıyı yorumlayın!