Sizde buraya reklam verebilirsiniz.
iletisim : info@vivadizayn.com

Düğün Yemekleri

Düğün Yemekleri


DÜĞÜN YEMEKLERİ

Düğün mevsimi olan yaz aylarında Konyada pazar günleri geleneği olan Düğün yemekleri yapılır. Bu organizasyon sadece evlenen çiftler için degil, sünnet ettirilmiş çocukların adınada bu tür organizasyonlar yapılmaktadır. Daha önceden bastrılan sünnet veya Düğün kartları akrabalara, komşulara ve diger yakın çevre tanıdıklara gönderilir. Kartın bulundugu zarfın üzerine isim ve “MAİLE” yazmak adettendir. Yapılan bu Düğün organizasyonuna bütün davetliler aileleri ile birlikte neşe ve heyecan içinde Düğün yemeğine davetine katılırlar.

Konyada Düğün yemeği organizasyonunun masrafı erkek tarafına aittir ve genelde erkek evinin sokagında organizasyon gerçekleştirilir.Düğün yemeklerinin malzemesinin ayarlanması ve yemeklerin hazırlanması görevini yapacak servisciler ile görüşülüp anlaşılır. Bu anlaşlılan servisciler Düğün yemeğinin verilecegi yere bir gün önceden gelerek servis edilecek yemekleri hazırlamaya başlar. Yemeklerin ikram edileceği saate tüm yemekler hazırlanmış olur. Yemeklerin hazırlanışı sırasında yemeklerin yenileceği sandalyeler ve tahta yuvarlak masalar sokaklara belirli aralıklarla yerleştirilir.

Davetliler bu masalarda yerlerini alırlar. İkram saati gelince yemekler erkek evinin ayarladıgı eş, dost yemekleri masalara dağıtmaya başlarlar. Yemeklerin belirli bir dagıtılış sırası vardır ve bu sıra ile dagıtılır. İstek üzerine aynı yemek tekrar getirilir. Misafirlerin hoş bir vakit geçirmeleri için yemek masalarının yakınına saz ve org çalan orkestra ayarlanır. Çogu kişi bunu tasvip etmez sebebi ise yenilen yemeklerde sonra yemek duası ve fatiha suresi okunmasından dolayı bir tarafta dua bir tarafta “lay lom” şeklinde sitemde bulunurlar.

Yemeklerini yiyip kalmış olan kişiler için bir çay ocağı kurulmuştur. Davetli kişilerin yemekten sonraki duragıdır çay ocağı. Isteyen davetliler çaylarını ocak başına giderek kendileri alırlar veya çay ocağı etrafıa yerleştirilmiş sandalyelere oturarak çay servisi yapan garson’un çay getirmesini beklerler.

Herkes yemeğini yedikten sonra öglenden sonra gelin alma merasimleri olur. Bazı davetliler gelin alma mesarimini beklemeden evlerine giderler, bu hareket Düğün sahipleri tarafından hoşgörü ile karşılanır. Çogu kişi ise bu yapıalcak olan merasim saatini bekler.

Düğün yemeği ziyafeti bittikten sonra kalan yemekler olabiliyor. Bu yemekler kesinlikle çöpe gitmiyor, erkek tarafından gelen bayanlardan yanına helke alanlar bu helkelere yemeklerini doldurarak evlerine götürürler.


Yorumlar

Bu yazıyı yorumlayın!