Sizde buraya reklam verebilirsiniz.
iletisim : info@vivadizayn.com

Düğün Yemeklerinde Bamya Çorbası

Düğün Yemeklerinde Bamya Çorbası

Düğün Yemeklerinde Bamya Çorbası

Çorbalar konya ve çevresinde vazgeçilmez yemek türlerindendir. Bu çorbalardan önde gelenlerden biride bamya çorbasıdır. Bu çorbayı diger çorbalardan ayıran en büyük özelliği de çorbalar genelde ilk menü olarak bilinir ama bamya çorbası ara sıcak bir yemek olarak servis ediliyor. Orta anadolu’da yapılan bamya çorbası Konya yemeklerinde ara yemek olan bamya çorbası Konya için büyük önem arz eder. Konya ve çevresinde düğün yemekleri, iftar davetleri ve özel günlerdeki davetlerde genellikle yemekler arasında yer alan bir yemektir bamya çorbası.

Konya düğün yemeklerinin vazgeçilmezi olan bamya çorbası genellikle 1 tabak pilav üzeri et sonra dağıtılır. Bamya çorbasından sonra tekrar pilav üzeri et yemeğinden devam edilir. Konya’nın hakiki bamya çorbasından yapmak istiyorsanız bamya olarak mutlaka çiçek bamya kullanmalıyız. Çiçek bamya seçmemizin nedeni ise çok küçük boyutlarda olmasıdır. Çiçek bamyanın en büyüğü fındık boyutundadır. Yaz aylarında bahçelerde yetişen bu çiçek bamyalar kurutulduktan sonra ipe dizilir.

Bamya Çorbasının Malzemeleri

Konya’lı aşçılar yemekleri davetlilere yeteceği kadar pişirir fakat evimizde bizde kendimize bamya çorbası yapabiliriz. İşte Konya’da düğün yemeklerinde büyük önem taşıyan çorbanın tarifi:

4 kişilik bir bamya çorbası hazırlamak istediğimizde malzeme listemiz şu şekilde hazırlanmalıdır. 50 gram bamya, 200 gram doğranmış kuşbaşı et, 3 su bardaı et suyu, 1 orta boy soğan, sıvı yağ, 1 yemek kaşığı salça, 2 veya 3 parça limon tuzu ve tuz olarak hazırlamayız.

Bamya Çorbasının Yapılışı

Yapılışında ise dikkat edeceğimiz hususlar vardır ki bunlardan en önemlisi bamyaları kevgirde avcumuzla birbirlerine iyice sürtmeliyiz. Bu işlemin yapılış amacı bamyaları dikenlerinden ayırmaktır. Bu işlemi yapmassak bamyalar sert bir şekilde kalacaktır buda yemeği yerken rahatsız eder. Bir tencereye su konularak bamyalar içine eklenir ve iyice haşlanarak yumuşatılır.

Süzüldükten sonra ipleri çıkartılır. Soganlar küçük küçük doğrandıktan sonra bir başka tencereye yağ eklenir ve doğranış soğan kavrulur. Salçasınıda ilave ettikten sonra et ile beraber et suyuda dökülerek kanaması beklenir. Kaynama işlemide bittikten sonra kurutulmuş bamyalar eklenir. Tuzuda ilave ettikten sonra pişmeye bırakılır.

Limon tuzlarını ne zaman der gibisiniz. Pişirme işleminden sonra yapacağımız işlemler bitmiyor, hazırladığımız limon tuzlarını pişen çorbamıza ilave ederek 10 ile 15 dakika arası kaynatıktan sonra bamya çorbası kaynar bir şekilde servis edilir.

Çorbamız Hazır

Konya düğün yemeklerinin ve davetlerinin vazğeçilmezi olan bamya çorbamız hazır hale. Eğer davetli siz iseniz bamya çorbası geldiğinde bir an önce yemeye kalkmayın kaynar bir şekilde servis edildiği için muhtemelen ağzınız yanacaktır.


Yorumlar

Bu yazıyı yorumlayın!