Sizde buraya reklam verebilirsiniz.
iletisim : info@vivadizayn.com

Konya Düğünlerinin İrmik Helvası

Konya Düğünlerinin İrmik Helvası

Konya Düğünlerinin İrmik Helvası

Türk mutfağının en lezzetlileri arasında olan irmik helvası bir çok yörede özel biryerde tutulur. Konya'da düğün yemeklerinin ise vazgeçilmezidir. Bir çok ev hanımıda evlerinde yapıp aileleriyle beraber yemektedir.
Peki herkes irmik helvası yapabilir mi? Tarifini bilen herkes yapabilir cevabını duyuyorum gibi ama yanılıyoruz. İrmik tatlısı her ne kadar kolay gibi görünse de irmik tatlısının püf noktaları vardır. Çok güvendiğiniz internet sitelerinden aşçılardan tarifler alırsınız fakat evde yaptıgınızda genellikle hüsranla sonuçlarnır. Bu püf noktalara uymazsanız irmik helvasını başarılı bir şekilde yapamazsınız. İrmik helvasının en büyük püf noktası ise el alışkanlığınızdır. İrmik helvası el alışkanlığı isteyen bir tatlı türü olduğu için ölçüleriniz doğruysa bile lezzetli bir irmik tatlısını ilk deneyişte yapabilmeniz zor bir ihtimaldir. İlk denemenizde başaramışsanız vazgeçmemenizi tavsiye ederiz.

İrmik Helvası İçin Gerekenler

Irmik tatlısı için gerekenler 2 su bardağı irmik. ( Irmik bir çok markette satılmaktadır rahatlıkla bulabilirsiniz. )
1 su bardağı toz şeker,
1 su bardağı su,
1 su bardağı süt,
1 çay bardağı sıvıyağ,
1 çorba kaşığı tereyağı
1 çorba kaşığı dolmalık fıstık olarak malzemelerini ayarlamalısınız. Malzemelerinizi ayarladıktan sonra hazırlama aşamasına geçebiliriz.

İrmik Helvasının Hazırlanışı

Malzemelerimizi hazırladığımıza göre Konya düğün yemeklerinde yediğiniz irmik helvası artık evinize gelmeye hazır diyebiliriz. İlk olarak bir tencereyi alalım ve yağımızı tencereye koyarak eritmeye başlayalım. Yağ eriyip kızardıktan sonra irmiğimizi ekliyoruz ve koyu pembe oluncaya kadar kavuruyoruz. İrmik kıvamına geldiğinde ocaktan alarak içine şeker ilave edip bir güzel karıştırarak harmanlıyoruz. Ikinci olarak süt ve su ilave ettikten sonra ocağa tekrar koyuyoruz. Kısık ateşte yavaş yavaş karıştırılarak muhallebi kıvamından biraz daha koyu oluncaya kadar pişirilir. Daha sonra ocaktan alınarak tencerenin agzına bir bez geçirilir ve daha sonra kapağı kapatılarak dinlenmesi için bırakılır.

Aklınızda Soru Kalmasın...
diyerekten Bez kullanmamızın nedeni ne diye düşünen arkadaşlar için açıklayalım. Sıcaklıktan dolayı oluşan buharın damlalaşarak helvanın üzerine akmasının ve sulanmasının önüne geçmektir.

Dinlenmeye bırakılmasının sebebi ise ılık yenildiği için dinlenip soguması ve dahada lezzetlenmesidir.


Yorumlar

Bu yazıyı yorumlayın!